4 Flash Mob „Bez-dom-ność to NIE wybór!” 14.02.2018

15 lutego 2018

Flash Mob „Bez-dom-ność to NIE wybór” powoli staje się tradycją, nie tylko w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, ale również w innych ośrodkach wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Pomysł narodził się przy jakiejś rozmowie w biurze, że warto coś wymyślić, aby zwrócić uwagę na osoby w kryzysie bezdomności i ich problemy. Często spotykaliśmy się i dalej spotykamy z różnymi stereotypami i krzywdzącymi opiniami nt. osób bezdomnych. Jak to u nas bywa, burza mózgów doprowadziła do powstania pomysłu na szybką akcję społeczną, gdzie mamy hasła kojarzące się z bezdomnym, jak i te, które są po prostu nieprawdziwe. Potrzebowaliśmy rekwizytów, a jaki przedmiot kojarzy się mocno z bezdomnością – karton! Jest to symbol bezradności, nietrwałości i w pewnym sensie upadku, ponieważ często ludzie siedzą lub leżą na kartonach żebrząc o pomoc. Problem bezdomności jest bardzo złożony i tym, którym wydaje się, że wystarczy „wziąść się w garść”, grubo się mylą. Tak jak każdy kryzys, zaczyna się i kiedyś kończy, ale po drodze zbiera olbrzymie żniwo w postaci rozbitych relacji domowych, osobistych, trudności psychicznych i fizycznych. Ludzie latami potrafią się tułać od ławki do ławki, od noclegowni do schroniska i z powrotem, aż w końcu, kiedy nie otrzymają pomocy, po prostu w samotności umierają. Na szczęście są i też osoby bardzo zaradne, które przeżywają swój kryzys bezdomności w miarę szybko i układają sobie życie od nowa, często tworząc nowe związki i rozpoczynając nowe życie. Wreszcie znajdują swoje miejsce w tym świecie.

Pomysł na akcję społeczną, gdzie wychodzimy do ludzi pokazując prawdziwe oblicze kryzysu bezdomności, jest właśnie tym sposobem na uwrażliwienie ludzi, że KAŻDY z nas może w tym kryzysie się znaleźć, jeżeli nie zadba o swoje potrzeby i nie weźmie odpowiedzialności za swoje życie. Przeszłości nie zmienimy, mamy za to wpływ na to co przed nami!

W tym roku Flash Mob odbył się 14 lutego, Dzień Św. Walentego, ale również w Środę Popielcową. Ta sprzeczność między radością i wyznawaniem miłości, a przypomnieniem o marności życia ludzkiego i że ma ono swoją długość, pokazuje jak złożone potrafi być życie. Warto się zatrzymać w refleksji nad sobą, swoim życiem, na tym co najważniejsze w życiu.

Cieszy nas ogromnie fakt, że co roku jest nas coraz więcej. Przede wszystkim składamy podziękowania dla naszych Panów z Pensjonatu Św. Łazarz. Podziękowania również należą się: Mokotowskiemu Hospicjum Św. Krzyża w Warszawie, Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, ATD Polska, Ruchowi Sprawiedliwości Społecznej, Katarzynie Miszczak, która dokumentowała nasze poczyniania, Ewie Tylus z Polskiego Radia, która nadal chce nas słuchać i wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji „Bez-dom-ność to NIE wybór!”

W przyszłym roku odbędzie się 5 edycja! Będzie moc!

Dziękujemy!
Możesz wesprzeć nas wpłacając dowolną kwotę na poniższe konto:

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

Ul. Poniatowskiego 14, 05-092 Łomianki-Buraków

X ODDZ. PKO BP S.A. WARSZAWA

NR. KONTA 25 1020 1013 0000 0702 0003 2474

kod (BIC) SWIFT dla przelewów zagranicznych: BPKOPLPW

Wpłaty darowizn rozliczane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 
Darowizna na rzecz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
Kwota: PLN

Wpłacając ofiarę pieniężną na konto Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej możliwe jest jej odliczenie od podstawy opodatkowania jako darowiznę na działalność charytatywno – opiekuńczą, dokonaną stosownie do postanowień artykułu 55 ustęp 7 ustawy z 17 maja 1989r., o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.89.29.154 z późn. zm.).

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij