„Akceptacja kluczem do zmiany” – ile kosztuje mieszkanie na ulicy?

13 lutego 2013

Streetworking w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Akceptacja kluczem do zmiany.

Streetworking w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. 

Warszawskie organizacje pozarządowe udzielające pomocy z tytułu bezdomności, także samorządowe ośrodki pomocy społecznej i służby utrzymujące porządek publiczny min. policja i straż miejska oraz instytucje opieki zdrowotnej od lat sygnalizują pojawianie się wśród osób, którym udzielają wsparcia ludzi na stałe mieszkających w pustostanach, na działkach, na klatkach, w kanałach, na dworcach i innych miejscach publicznych nie przeznaczonych wprost do mieszkania. Według danych z „Wolskiego pilotażu” 23% pacjentów specjalistycznej poradni zdrowia Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei jako miejsce przebywania zadeklarowało przestrzeń publiczną lub lokum niekonwencjonalne typu działka i altanka śmietnikowa (Wygnańska, 2011). Warszawska Straż Miejska podczas pierwszego ataku mrozu na przełomie listopada i grudnia 2010 roku w ciągu 10 dni odnotowała blisko sześćset interwencji wobec osób bezdomnych przebywających stale w przestrzeni publicznej.

Dzieje się tak pomimo faktu, iż w mieście funkcjonują liczne placówki „dla bezdomnych” o zróżnicowanym charakterze: są to ogrzewalnie, noclegownie w tym jedna niskoprogowa czyli przyjmująca bez stawiania warunków wstępnych, schroniska i schroniska specjalistyczne dla chorych. Nawet zimą tzw. poniedziałkowe raporty tworzone na podstawie informacji o dostępności miejsc noclegowych przesyłanych z placówek do Biura Polityki i Projektów Społecznych wykazują wolne łóżka…

Pobierz to opracowanie jako PDF  – kliknij prawym przyciskiem myszy i zapisz na dysku.

Raport jest dostępny również w języku angielskim

Opracowania powstały w ramach projektu „Streetworker – człowiek zaufania” realizowanego przez Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej w drugiej połowie 2012 roku dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w konkursie Wojewody Mazowieckiego dla organizacji pozarządowych.

 

 

Tags: , ,
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij