Bezdomność to nie wybór!!!

26 lutego 2015

10305041_777037789044993_3582680156693349641_n 11009184_777037832378322_2525512847943849010_n 10845966_777037705711668_684593946239671473_n25.02.2015r. o godzinie 16:00  na  w tzw. Patelni Metra Centrum przeprowadziliśmy akcje społeczną, której celem było zwrócenie uwagi na problem osób znajdujących się w kryzysie bezdomności oraz osób zagrożonych bezdomnością.

Bezdomność to nie wybór- osoby przebywające poza placówkami pomocowymi wybierają miejsce przejścia kryzysu jakim jest utrata dachu nad głową a nie BEZDOMNOŚĆ!!!
Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej jest partnerem projektu tematycznego Fundacji Ius Medicinae poświęconego promowaniu idei „Najpierw Mieszkanie”- rzecznictwo oparte o dowody. Uzyskaliśmy dofinansowanie z programu Obywatele dla Demokracji zarządzanego przez Fundacji Batorego. Idea Najpierw Mieszkanie zrodziła się w Stanach Zjednoczonych ale szybko znaleźli się ludzie którzy ją podchwycili i zaszczepili w Europie. Wspierając osoby bezdomne zauważyliśmy jak różna jest to grupa z różnymi problemami więc i wsparcie dla nich musi być inne. Najprościej można to wytłumaczyć w ten sposób że jeśli zgłasza się do na osoba poszukująca pracy pomagamy mu ją znaleźć, chora to kontaktujemy z lekarzem ale długo nie mogliśmy znaleźć rady jak pomóc wszystkim tym którzy odmawiają przyjęcia pomocy.
Nasz pracownik socjalny wspólnie z psychologiem i terapeutą uzależnień patrolowali miejsca w których miesiącami a czasem latami mieszkają ludzie którzy nawet w największe mrozy odmawiają przejścia do schroniska w którym jest przecież ciepło i bezpiecznie. Nie przeszliśmy nad tym do porządku dziennego nie mogliśmy przecież znamy tych ludzi wiemy ze chcą mieć swój dom. Wiemy ze starają się złożyć wnioski o przydział lokalu, leczą się szukają pracy.
Usłyszeliśmy o idei Najpierw Mieszkanie i oświeciło nas. Ci ludzie mają prawo przeżywać swój dramat w miejscu które wybrali. I choć nam się to w głowie nie mieści, altankę śmietnikową, pustostan kanał ciepłowniczy nazywają swoim domem. Nie możemy przykładać swojej miary do nich.
Czasami zgłaszają się do nas osoby proszące o pomoc dla osoby bezdomnej, miesiącami przesiadującej w parku na ławce lub na dworcu, odmawiającej przyjęcia pomocy i przejścia do noclegowni czy schroniska. Po rozmowie z tymi osobami dowiadujemy się szybko że są chore lub zaburzone psychicznie , nie przyjmują leków. Zamiast wizyty lekarza, specjalisty z powołaniem który chce pomóc, a nie tylko wypisać receptę widują codziennie strażników miejskich, policjantów którzy zaalarmowani przez przechodniów, mają ich usunąć z ławki. W taki sposób nikomu nie pomożemy. Wbrew woli tych ludzi nie możemy, nie damy rady pomóc.
W idei Najpierw Mieszkanie zakłada się iż każdy człowiek ma prawo decydować o sobie, ma prawo wybrać pomoc taką jakiej oczekuje.
W ciągu zimowego patrolu po miejscach niemieszkalnych widzimy dziesiątki osób które odwiedzają policjanci, strażnicy miejscy, pogotowie, pracownicy socjalni Ośrodków Pomocy Społecznej. Ludzie Ci żyjąc w dramatycznych warunkach nie dbają o zdrowie, więc często zabierani są przez służby ratunkowe do szpitali na długie i kosztowne leczenie. Widząc to wszystko zastanawiamy się nad tym dlaczego zamiast wydawać pieniądze na te wszystkie służby nie można by wynająć człowiekowi kawalerki i zagwarantować mu wsparcie specjalisty.
Mieszkanie to nie nagroda, to nie przywilej, to prawo zagwarantowane przez konstytucję.
Ciężko nam przebić się z tą ideą w Polsce, bo połowa kraju cierpi z powodu niedostatku, małych zarobków, braku mieszkań, młodzi ludzie uciekają zagranice do pracy, przyjeżdżając do kraju otrzymali lichwiarskie kredyty we franku szwajcarskim i zamiast opieki państwa otrzymujemy wszyscy łatkę leni i nieudaczników wyciągających ręce po pieniądze uczciwych podatników. Wszyscy jesteśmy podatnikami i jednocześnie beneficjentami systemu.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij