Konferencja „Mieszkalnictwo w roku Rodziny”

28 listopada 2013

W dniu 14.11.2013 w Sejmie odbyła się konferencja dotycząca sytuacji mieszkaniowej Polaków pt. „Mieszkalnictwo w roku Rodziny” organizowana przez Kongres Budownictwa oraz Fundację Habitat for Humanity Poland. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu, wybitni naukowcy i praktycy budownictwa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych min. KMPS. W przekonaniu Misji dostępność mieszkań jest kluczowym czynnikiem zwiększenia efektywności polskiej polityki społecznej wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego. Problem mieszkaniowy dotyczy w takim samym stopniu mniej zamożnych rodzin z klasy średniej jak i mieszkańców schronisk dla bezdomnych oraz pustostanów, altanek działkowych, bud tekturowych i parkowych ławek. Wszyscy tak samo zasługują na mieszkanie i w równym stopniu powinni być wspierani w jego uzyskaniu.

W trakcie spotkania zaprezentowany po raz pierwszy został najnowszy raport CBOS dotyczący spraw mieszkaniowych w Polsce wykonany na zlecenie organizatorów konferencji oraz wyniki badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczące mieszkalnictwa. Uczestnicy otrzymali materiały zawierające wyniki wymienianych wyżej badań oraz podsumowanie kontroli NIK, jak również referaty ekspertów. W aneksie umieszczono również dokumenty Kongresu Budownictwa przedstawiające dotychczasowe starania o zmianę na lepsze sytuacji mieszkaniowej rodzin w Polsce oraz stosunek władz do inicjatyw organizacji pozarządowych, które lekceważą ich postulaty.

Przeczytane zostało również pismo przygotowane w imieniu uczestników konferencji adresowane do Marszałek Sejmu, przewodniczących Klubów Poselskich oraz Ministra Transportu, które wraz z kompletem wydawnictw wydanych na okazję konferencji zostaną im przekazane wraz z prośbą o wspólne spotkanie i dyskusję na temat przekazania wniosków z konferencji jak również propozycji działań dotyczących powstrzymania narastającego kryzysu mieszkaniowego.

Podczas licznych wypowiedzi, wielokrotnie podkreślano fakt pogorszenia się sytuacji mieszkaniowej oraz obawy o losy rodzin, jeśli nie zostaną zapewnione im godne warunki mieszkaniowe.

Podsumowaniem konferencji będzie przygotowanie materiałów zawierających ustalenia, które zostaną przekazane członkom rządu oraz parlamentarzystom z prośbą o to aby obecna – pogarszająca się sytuacja, była coraz lepsza w niedalekiej przyszłości.

 

Linki:

Transmisja z Konferencji

Kongres Budownictwa

Raport CBOS i inne

Aneks
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij