Liczba osób bezdomnych w 2015

6 listopada 2015

 

 

mpips

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w 2014r. oraz wyniki Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych (21/22 styczeń 2015r.). Wynika z niego iż w Polsce jest 36.161 osób bezdomnych w porównaniu do poprzedniego badania z 2013r. odnotowano wzrost liczby osób bezdomnych o 5.449 osób. Naszym zdaniem badanie jest mocno niedoszacowane. W naszym przekonaniu liczba osób bezdomnych sięga nawet 100 tyś. Bierzemy tu pod uwagę osoby których nie doliczono do sprawozdania czyli te wszystkie które wynajmują mieszkania, mieszkają przez chwilę u znajomych, przebywają w szpitalach, zakładach karnych podając imię i nazwisko a nie to iż są osobami bezdomnymi, ale także rzeszę osób niezidentyfikowanych w przestrzeni publicznej , ludzi śpiących na klatkach schodowych, w piwnicach, altankach śmietnikowych, dworcach, pustostanach, kanałach. W Warszawie od grudnia tego roku będzie prowadzony streetworking obejmujący 15 z 18 dzielnic Warszawy. Prowadzona praca socjalna na ulicy przez cały rok pozwoli na lepszą identyfikację miejsc w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności, jestem przekonana że w kolejnym badaniu znajdzie to swoje odzwierciedlenie. Pracownicy socjalni wspólnie ze strażą miejską będą znali wcześniej mapę takich miejsc i zapewne odnotują wzrost liczby osób. Co nie oznacza że ich przybędzie a jedynie lepszą identyfikację już obecnych. Na podstawie tak przeprowadzonych badań nie możemy pokazywać trendów we wzroście liczby osób bezdomnych.

Dla porównania liczba osób bezdomnych z kolejnych sprawozdań MPiPS.

W roku 2010r. odnotowano liczbę 43.083 osób bezdomnych

W roku 2013r. odnotowano liczbę 30.712 osób bezdomnych

W roku 2015r. odnotowano liczbę 36.161 osób bezdomnych

Trudno na podstawie takich badań cokolwiek powiedzieć o tym, czy w Polsce jest więcej czy mniej osób bezdomnych.

W badaniu wykazano iż w największych miastach przebywa 13.428 osób bezdomnych, W Warszawie zidentyfikowano najwięcej takich ludzi 2.516, w województwie mazowieckim przebywa 4.626 osób bezdomnych.

Ze sprawozdaniem można zapoznać się na stronie http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/bezdomnosc/materialy-informacyjne-na-temat-bezdomnosci/
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij