IV Seminarium Interesariuszy Bezdomności w Radomiu – 29 maja 2014

8 maja 2014

Pod koniec maja odbyło się Radomskie Seminarium Interesariuszy Bezdomności pt. „Schronienie a mieszkanie: jak pomagać ludziom doświadczającym bezdomności”. WMiejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu przy ul. Limanowskiego 134 spotkało się czterdziestu interesariuszy z Radomia i okolic, Płocka, Nowego Dworu i Warszawy dzieląc się wiedzą i pomysłami. Było to czwarte seminarium interesariuszy zorganizowane na Mazowszu w ramach budowania nieformalnej Sieci Mazowieckich Interesariuszy Bezdomności.

Ideą seminariów jest dzielenie się wiedzą o ciekawych i sprawdzonych pomysłach wspierania ludzi doświadczających tej trudnej sytuacji życiowej, w grupie osób, które w swoich rękach posiadają część klucza do rozwiązania problemu – interesariuszy. Należą do nich mieszkańcy, ludzie bezdomni, przedstawiciele samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, pracownicy socjalni, pracownicy służby zdrowia, administratorzy i zarządcy lokali, strażnicy miejscy, komornicy. Pomysły są prezentowane przez doświadczonych prelegentów zarówno praktyków jak i ekspertów opowiadających o swojej codziennej pracy, osiągnięciach oraz wyzwaniach i barierach. Wiedza jest punktem wyjścia i inspiracją do dyskusji nad nowymi rozwiązaniami skrojonymi na miarę lokalnej społeczności. W Radomiu skupiliśmy się na pomocy zapewniającej czasowe schronienie ludziom w sytuacji bezdomności ulicznej oraz programach mieszkaniowych prowadzonych w innych polskich miastach.

Seminarium zostało zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu oraz Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, która od 2012 roku jest zaangażowana w budowanie sieci współpracy Mazowieckich Interesariuszy Bezdomności na rzecz efektywnego zapobiegania bezdomności w regionie.

Wydarzenie było elementem projektu „Najpierw Mieszkanie – rzecznictwo oparte o dowody” finansowanego z funduszy EOG w programie „Obywatele dla Demokracji” realizowanego przez Fundację Ius Medicinae, Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii. Celem projektu jest zgromadzenie argumentów na rzecz wprowadzenia w Polsce efektywnych kosztowo i skutecznych programów przełamywania bezdomności.

ZAPROSZENIE (pobierz)

PROGRAM (pobierz)

10.00 – 10.15 Powitanie gości

Halina Janiszek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu

Adriana Porowska, Dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej

10.15 – 12.15 Sesja 1. SCHRONIENIE

Schronienie dla osób w sytuacji bezdomności – samorząd lokalny

Elżbieta Kocon, Kierownik Domu dla Bezdomnych MOPS

Schronienie dla osób w sytuacji bezdomności – organizacja pozarządowa

Karolina Strzemecka-Siara, p.o. Kierownika Domu dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla kobiet i mężczyzn Caritas Diecezji Radomskiej

Streetworking jako nowe wyzwanie w środowisku osób bezdomnych

Kamila Gawor i Agnieszka Wolszczak, streetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej

Pomoc dla ludzi w sytuacji bezdomności z perspektywy odbiorcy usług

Adam Socha, Mieszkaniec Domu dla Bezdomnych MOPS w Radomiu

Dyskusja interesariuszy

12.15 – 12.40 Poczęstunek

12.40 – 14.40 Sesja 2. MIESZKANIE

Pomoc mieszkaniowa dla ludzi w sytuacji bezdomności z perspektywy odbiorcy usług

Elżbieta Żeromińska, Mieszkanka Domu dla Bezdomnych Caritas Diecezji Radomskiej

Mieszkania Wspierane w Kielcach

Sylwia de Roover, Terapeutka, Schronisko dla Kobiet i Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Kieleckiej oraz Koordynatorka Mieszkań Wspieranych dla Rodzin Caritas Kieleckiej

Program Rozproszonych Mieszkań Treningowych KMPS

Anna Suska i Agnieszka Cieplak, Pracowniczki socjalne, Program Rozproszonych Mieszkań Treningowych KMPS

Programy „Najpierw Mieszkanie” – oszczędne rozwiązanie na czas kryzysu?

Julia Wygnańska, Koordynatorka Projektu „Najpierw Mieszkanie – rzecznictwo oparte o dowody”, współpracowniczka Europejskiego Obserwatorium Bezdomności FEANTSA

Dyskusja interesariuszy
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij