Rozmowa z warszawa.ngo.pl

10 marca 2014

SAM_0706

Na portalu ngo.pl zamieszczono rozmowę z pracownikami Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej na temat postulatów jakich potrzebuje Warszawa aby skutecznie wspierać osoby w kryzysie bezdomności. Rozmowę przeprowadził Ignacy Dudkiewicz.

Nasze postulaty odnoszą się do całościowego spojrzenia na problem bezdomności i pokazują odejście od interwencyjnego sezonowego zainteresowania ludźmi. Od lat przypominamy o tym że pracujemy cały rok. Brak rozwiązań wieloletnich powoduje nabrzmiewanie problemu, a co za tym idzie przepełnione schroniska zimą. Ludziom którzy przebywają w placówkach kilka lat dużo trudniej jest odnaleźć się w samodzielności. W Polsce brakuje nowych rozwiązań mieszkaniowych, sprawdzonych przez specjalistów w innych krajach. Wprowadzenie ich przynosi pozytywne rezultaty nie tylko dla odbiorców ale także dla państwa. Problemem jednak jest resortowość w Polsce ponieważ zwiększone nakłady w jednym sektorze przynoszą zyski w innych i odwrotnie. Życie każdego człowieka składa się z wielu elementów, rozpatrywanie wspierania ludzi jedno sektorowo jest sztuczne i nieefektywne. Podkreślamy fakt iż samo znalezienie pracy nie rozwiązuje problemu bezdomności. Kilku miesięczny zarobek w wysokości najniższej krajowej pensji pozwala na chwilowe  wynajęcie mieszkania a nie stałe rozwiązanie. Dzięki licznym kontaktom z innymi instytucjami wspierającymi osoby w kryzysie bezdomności oraz dzięki rozmowom z osobami doświadczającymi bezdomności posiadamy wiedzę na temat potrzeb i możliwych rozwiązań problemu. Postulujemy o dokształcanie się i stałe, ciągłe zdobywanie wiedzy nie tylko przez osoby bezpośrednio pomagające osobom bezdomnym ale także umożliwienie ludziom którzy kreują politykę społeczną na spotkanie się z innymi ludźmi pracującymi w podobnym temacie. To ważne aby mówić jednym głosem a możliwe będzie to jedynie wtedy jeśli będziemy mieli dostęp do tych samych narzędzi. Problemy w definiowaniu celu i postrzeganiu problemu naszym zdaniem wynikają z różnej wiedzy i doświadczeń.

Trzy postulaty:

1. Wsparcie dla organizacji zajmujących się bezdomnością w uczestnictwie w międzynarodowych sieciach wymiany doświadczeń i poszerzaniu swoich kompetencji.

2. Rezygnacja z postulatu kierowania decyzją administracyjną osób bezdomnych do schronisk.

3. Wprowadzenie programów opartych o ideę „Najpierw Mieszkanie” w ramach polityki wobec bezdomności.

Rozmowa z Adrianą Porowska i Julią Wygnańską  http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/966555.html

 
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij