Spotkanie z kandydatem na Prezydenta Warszawy Piotrem Guziałem

13 września 2014

11 września w Pensjonacie Socjalnym „Św. Łazarz” z inicjatywy Andrzeja Mucharskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i ludzi działających na rzecz osób bezdomnych z burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem, liderem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, który kandyduje w wyborach na prezydenta Warszawy.

Tematem spotkania była przede wszystkim rola oraz możliwości pomocy miasta i urzędów dzielnic warszawskich we wspieraniu już istniejących jak i nowych programów wspierających ludzi w sytuacji bezdomności. Osoby które na co dzień pomagają osobom w kryzysie bezdomności zwróciły uwagę na niesprzyjającą politykę mieszkaniową, która bardzo często stawia ludzi bezdomnych na ostatnim miejscu w kolejce po lokal komunalny. Skupiono się także na braku rozwiązań dla osób, które nie kwalifikują się na najem lokalu z zasobów miasta, a jednocześnie nie stać ich na kredyt na własne mieszkanie. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej zaproponowała współpracę przy wdrożeniu pilotażowego programu „Najpierw Mieszkanie” jako uzupełniającej formy wspierania ludzi chronicznie bezdomnych z podwójną diagnozą, którzy obecnie nie wpisują się w żaden z katalogów pomocy oferowanej przez stołeczny samorząd.

Burmistrz z kolei przedstawił swoje pomysły, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia skali bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego w Warszawie. Między innymi współpracę i partnerstwo w przydzielaniu lokalów komunalnych i socjalnych pomiędzy poszczególnymi dzielnicami ze względu na różnorodność zasobów lokalowych jak i różną długość kolejek oczekujących na nie osób. Zwrócił także uwagę na przykłady innych stolic europejskich jak Wiedeń gdzie co roku buduje się znacznie większą ilość mieszkań komunalnych. Przedstawił możliwość współpracy z prywatnymi spółkami, tj. np. dodatkową punktację w przetargach dla deweloperów, którzy zaoferują większą liczbę pomieszczeń przeznaczonych na lokale komunalne/socjalne. Pan Piotr Guział obiecał poruszać temat osób bezdomnych podczas kampanii prezydenckiej w Warszawie. Mamy nadzieję, że pomoże to w zainteresowaniu innych kandydatów, samorządowców i opinii publicznej tematem ludzi borykających się z problemem braku domu.

Podczas dyskusji wymieniono wiele ciekawych wspólnych spostrzeżeń, które należałoby wcielić w życie w najbliższej przyszłości jak chociażby wykonanie diagnozy realnej skali i charakteru problemu bezdomności w Warszawie, czy podniesienie standardów schronisk i noclegowni.

W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek oraz Pan Andrzej Mucharski. Mamy nadzieje że wymiana doświadczeń i dyskusja na temat nowych założeń przyniesie pozytywne rezultaty w polityce na rzecz wspierania osób bezdomnych w postaci wspólnego zaangażowania i współpracy w jej realizacji.

Tags:
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij