Stowarzyszenie Pomost-Passerelle

29 listopada 2016

Kiedy usłyszeliśmy o organizacji Pomost – Passerelle z Paryża i o tym w jaki sposób działają od razu chcieliśmy się z nimi spotkać. Poznając działaczy, strukturę organizacji, sposób pracy i myślenia o osobach bezdomnych od razu zrozumieliśmy jak bardzo są nam bliscy. Każdego dnia wolontariusze poświęcają swój wolny czas, często w późnych godzinach popołudniowych aby wychodzić na ulicę i pomagać bezdomnym krajanom. Organizacja Pomost Passerelle w lutym 2017r. świętować będzie 10 rocznicę swojej działalności. Agnieszka Misiak i Maria Warunek zasiadające w zarządzie przyjechały na nasze zaproszenie do Warszawy. Wspólnie udaliśmy się do senatu na spotkanie z senatorem Ryszardem Majerem porozmawiać o bezdomności Polaków poza granicami kraju. Przedstawicielki organizacji opowiedziały nam o trudnej sytuacji osób bezdomnych z Polski przebywających na ulicach Paryża. Dowiedzieliśmy się, że w Paryżu i ościennych miasteczkach żyje około 10tyś bezdomnych Polaków. Jesteśmy głęboko poruszeni i chcemy pomóc.

bez-tysfdtulu  gsfjhgf

Adriana Porowska Dyrektor KMPS i Iwona Warzyńska pracownik socjalny KMPS odwiedziły Pomost-Passerelle i przeprowadziły szkolenie na miejscu. Podzieliliśmy się tym jak robimy to w Ursusie. Było nam niezwykle miło gościć i dzielić się swoim doświadczeniem z ludźmi którzy rozumieją problemy ludzi w kryzysie bezdomności w taki sam sposób jak my. Nie oceniają ich i nie narzucają gotowych planów ale słuchają, rozumieją i wspólnie szukają indywidualnych rozwiązań. Organizacja w tej chwili zatrudnia dwóch pracowników na pół etatu, dziewczyny samodzielnie chodzą na streetworking, towarzyszą podopiecznym podczas wizyt w centrach socjalnych, u lekarzy, w szpitalach i innych instytucjach. Ich praca polega na motywowaniu, tłumaczeniach językowych, pomocy w wyrabianiu dokumentów, nawiązywaniu kontaktów z konsulatem i ambasadą oraz z różnymi instytucjami w Polsce. Udzielają pomocy w zorganizowaniu powrotu do kraju i wiele, wiele innych ale przede wszystkim dają nadzieje na lepsze jutro. Udało nam się towarzyszyć im na streecie i zobaczyć jedno z centrów socjalnych w Paryżu. Faktycznie widzieliśmy jest tam dużo Polaków, większość nie zna francuskiego więc ma problem ze skorzystaniem z podstawowych form pomocy.  Ludzie na ulicy są często głęboko uzależnieni, zaburzeni psychicznie, a dostęp do specjalistów posługujących się językiem polskim jest niemożliwy. To co cieszy to widok ludzi którym się udało: wyjść z nałogu, znaleźć pracę, mieszkanie, uczą się języka na kursach i układają na nowo swoje życie. Nie chcą wracać do Polski tam znaleźli swój dom jak wiele ludzi na emigracji. Kłaniamy się nisko wszystkim osobom zaangażowanym w pracę Stowarzyszenia Pomost Passarelle. Liczymy na dalszą współpracę. Mamy nadzieję że polskie władze zainteresują się i zaangażują w pomoc. Czas wziąć odpowiedzialność za pomoc swoim obywatelom!

http://www.pomost-passerelle.org/pl/nasza-dzialalnosc

15241934_1199842546761847_2556248030169559284_n
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij