XII Forum Psychiatrii Środowiskowej w Krakowie

7 czerwca 2014

W dniach 5-6 czerwca 2014 w Krakowie odbywało się XII Forum Psychiatrii Środowiskowej Beneficjentów, Rodzin i Profesjonalistów „Umacnianie i zdrowienie”. Rozwój psychiatrii środowiskowej jest bardzo ważny dla wprowadzania do polski programów opartych o ideę Najpierw Mieszkanie, w których obok mieszkania kluczową rolę odgrywają wielospecjalistyczne zespoły wsparcia środowiskowego obejmujące min. opiekę psychiatryczną. Adresaci programów NM to osoby długotrwale bezdomne doświadczające kryzysów zdrowia psychicznego, często z podwójną diagnozą czyli posiadające oprócz zaburzeń psychicznych również uzależnienia. Ich życiu z chorobą towarzyszy ubóstwo, brak wsparcia ze strony rodziny i sieci społecznych. Doświadczają głębokiego wykluczenia społecznego. Wśród osób, którym KMPS udziela wsparcia znajdują się ludzie w takiej sytuacji. Większość z nich nie posiada poprawnej diagnozy zdrowia psychicznego, wielu uchodzi za wybierających swój los. Potrzebują pomocy nie tylko ze strony pracowników socjalnych instytucji dla bezdomnych ale i profesjonalnej pomocy terapeutycznej i psychiatrycznej, o którą bardzo trudno w obecnej gamie usług z tytułu bezdomności.

Gorąco popieramy postulaty Forum związane z koniecznością pełnej implementacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który będąc dokumentem nowoczesnym i spójnym z kierunkiem rozwoju psychiatrii na świecie, niestety nie znajduje niezbędnego zrozumienia i poparcia ze strony istotnej grupy decydentów – min. zwolenników tradycyjnej psychiatrii opartej o wielkie szpitale – przez co nie jest wdrażany w sposób systemowy. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy przykładów oddolnie realizowanych programów środowiskowej opieki psychiatrycznej min. metody otwartego dialogu we Wrocławiu, zespołów wsparcia środowiskowego w Myślenicach i Wieliczce, lokalnego systemu w Koszalinie i Kołobrzegu, spółdzielczości socjalnej w Krakowie (Zielony Dół i Kobierzyn) oraz roli psychoterapii w leczeniu osób chorujących psychicznie.

Doświadczenia uczestników Forum będziemy starali się wykorzystywać w projekcie „Najpierw Mieszkanie – rzecznictwo oparte o dowody” który realizujemy wraz z liderem Fundacją Ius Medicinae oraz partnerem Armią Zbawienia z Islandii w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.

Krakowskie Forum zostało zorganizowane przez Katedrę Psychiatrii Zakład Psychiatrii Środowiskowej Kolegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju psychiatrii i opieki środowiskowej.

forum_psychiatrii_krakow3

forum_psychiatrii_krakow2

forum_psychiatrii_krakow4
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij