Kolejne wezwanie Parlamentu Europejskiego w sprawie Strategii UE wobec bezdomności

18 stycznia 2014

Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję wzywającą do stworzenia i przyjęcia Strategii UE na rzecz osób bezdomnych. O dokument od kilku lat intensywnie zabiega Europejska Federacja Krajowych Organizacji Pracujących na rzecz Ludzi Bezdomnych FEANTSA. Warto przeczytać całą rezolucję dostępną w języku polskim na stronach PE – podsumowano w niej wiele postulatów zgłaszanych przez FEANTSA wynikających z doświadczeń organizacji członkowskich i badań od lat prowadzonych przez Europejskie Obserwatorium Bezdomności.

Wybraliśmy kilka fragmentów Rezolucji, które naszym zdaniem są najbardziej adekwatne dla polskiej polityki wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego: bezdomność nie jest wyborem, ludzie w tej sytuacji muszą walczyć o przetrwanie bytując w nieludzkich warunkach, pomoc powinna być oparta o mieszkania – to czego brakuje bezdomnemu to dom –  a nie skoncentrowana na wieloosobowych noclegowniach i schroniskach, w których najpierw trzeba rozwiązać swoje wszystkie problemy aby potem jakby w nagrodę dostać (ewentualnie) mieszkanie, odczekawszy ładnych kilka lat aż jakieś się zwolni.

Parlament Europejski uwzględniając traktaty europejskie i swoje wcześniejsze rezolucje i komunikaty, mając na uwadze min.:

 „że istnieje coraz więcej dowodów na to, że najskuteczniejsze są podejścia do bezdomności opierające się na mieszkalnictwie”

„że bezdomność nie stanowi przestępstwa ani sposobu na życie z własnego wyboru”

„zwraca uwagę, że osoby bezdomne walczą o przetrwanie i są zmuszone do życia w nieludzkich warunkach”

„apeluje do Komisji Europejskiej o niezwłoczne opracowanie strategii UE na rzecz przeciwdziałania bezdomności,”

„apeluje do Komisji, aby potraktowała priorytetowo następujące zagadnienia strategii UE na rzecz przeciwdziałania bezdomności:
      –    podejście do bezdomności oparte na mieszkalnictwie/zapewnieniu mieszkania w pierwszej kolejności;
      –    bezdomność w wymiarze transgranicznym;
      –    jakość usług dla bezdomnych;
      –    zapobieganie bezdomności;
–    zjawisko bezdomności wśród młodych ludzi;”

Są to wskazówki nie tylko dla strategii europejskiej ale także dla ewentualnej krajowej polskiej, której wciąż nie ma.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij