Mieszkania treningowe

Podopieczni Misji, którzy mieszkając w Pensjonacie przeszli terapię uzależnień, odbyli szkolenia zawodowe i znaleźli zatrudnienie potrzebują istotnego wzmocnienia, które pomoże im postawić „milowy” krok w drodze do prawdziwej samodzielności, jednocześnie nie pozbawiając ich wsparcia. Tym krokiem jest zamieszkanie poza instytucją pomocową w otwartych warunkach mieszkaniowych. W 2012 roku Misja stworzyła taką możliwość wprowadzając Program Mieszkań Treningowych.
W ramach programu Misja wynajmuje od prywatnych właścicieli dziesięć mieszkań o różnej wielkości (od kawalerki po stu metrowe mieszkanie dwupoziomowe), a następnie podnajmuje je dalej mieszkańcom Pensjonatu oraz innym mężczyznom i kobietom skierowanym przez warszawskie instytucje. Osoby te muszą spełniać następujące kryteria: znajdują się w kryzysie bezdomności lub wykluczenia mieszkaniowego (wybrane sytuacje wg. typologii ETHOS w szczególności mieszkanie w instytucji dla bezdomnych, bezpośrednie zagrożenie bezdomnością z powodu eksmisji lub zadłużenia), posiadają stały dochód, co w praktyce oznacza opanowanie choroby alkoholowej i zakończenie programu integracji zawodowej oraz potrafią wykazać, że na terenie Warszawy przebywają od co najmniej trzech lat. Kryteria te są pochodną zasady przyjętej na początku programu, wedle której mieszkania treningowe adresowane są do osób, które mają realne szanse na uzyskanie w niedalekiej przyszłości mieszkania komunalnego z zasobów m.st. Warszawa – nie są to miejsca docelowe. Część uczestników programu to osoby, którym odpowiednie stołeczne komisje już przyznały prawo do lokalu, nie może być ono jednak zrealizowane z powodu szczupłości zasobu i długości kolejki.
Mieszkańcy są pod stałą opieką pracownika socjalnego oraz psychologa/terapeuty, którzy wspierają ich w samodzielnym gospodarowaniu. Po wieloletnim pobycie w instytucji zbiorowego zakwaterowania jest to poważnym wyzwaniem: utrzymywanie czystości, samodzielne dopełnianie obowiązków związanych z pracą, dbałość o zaopatrzenie i posiłki, rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych, pilnowanie płatności oraz utrzymywanie trzeźwości jest naprawdę trudne. Oczywiście mieszkańcy podpisując umowę najmu z Misją zobowiązują się do przestrzegania regulaminu obejmującego oprócz standardowych elementów związanych z wynajmowaniem mieszkania, elementy dodatkowe min. zakaz spożywania alkoholu. Jednak sam regulamin i groźba usunięcia z programu za jego złamanie nie pomagają w odzyskiwaniu prawdziwej odpowiedzialności za siebie, swoje zdrowie i życie. Niezbędna jest praca zespołu wspierającego nad budowaniem wewnętrznej motywacji do utrzymania trzeźwości i podejmowania wyzwań wiążących się z samodzielnością. Najcięższą pracę wykonują mieszkańcy.
W mieszkaniach treningowych zakwaterowanych jest od dwóch do pięciu osób. Wszystkie opłaty obejmujące czynsz i media pokrywają samodzielnie. Misja jedynie uzupełnia brakującą część w sytuacji, gdy ktoś “wypadnie” z programu (aby nie obciążać dodatkowymi kosztami pozostałych mieszkańców oraz wypełnić obowiązek wynikający z umowy z właścicielem). Mieszkańcy, którzy nie dali rady, są nadal objęci wsparciem i traktowani wciąż jako uczestnicy programu bez względu na nową sytuację mieszkaniową (mieszkanie w przestrzeni publicznej, w placówce, kątem u kolegów/znajomych).
Program jest objęty bieżącą ewaluacją. Jest finansowany ze środków własnych Misji oraz z dofinansowania pochodzącego z Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawa w ramach umowy wieloletniej (pracownik socjalny).

             

 

          

Kontakt:

mieszkaniatreningowe@misja.com.pl

Ewaluacja zewnętrzna Programu rozproszonych mieszkań treningowych KMPS

Ewaluacja zewnętrzna Programu rozproszonych mieszkań treningowych KMPS
Możesz wesprzeć nas wpłacając dowolną kwotę na poniższe konto:

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

Ul. Poniatowskiego 14, 05-092 Łomianki-Buraków

X ODDZ. PKO BP S.A. WARSZAWA

NR. KONTA 25 1020 1013 0000 0702 0003 2474

kod (BIC) SWIFT dla przelewów zagranicznych: BPKOPLPW

Wpłaty darowizn rozliczane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 
Darowizna na rzecz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
Kwota: PLN

Wpłacając ofiarę pieniężną na konto Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej możliwe jest jej odliczenie od podstawy opodatkowania jako darowiznę na działalność charytatywno – opiekuńczą, dokonaną stosownie do postanowień artykułu 55 ustęp 7 ustawy z 17 maja 1989r., o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.89.29.154 z późn. zm.).

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij