Komunikat Końcowy Polskiej Delegacji Osób Doświadczających Ubóstwa 2012

4 lutego 2014

W oparciu o doświadczenia i wiedzę wyniesione z udziału w 11 Europejskich Spotkaniach Osób Doświadczających Ubóstwa, my, osoby bezpośrednio doświadczające ubóstwa:

1. Wzywamy Polski Komitet Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN PL do stworzenia instytucjonalnych warunków dla rozwijania ruchu osób doświadczających ubóstwa w Polsce zgodnie ze znaczeniem jakie do partycypacji przywiązuje Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu.
2. Wzywamy polskie organizacje pozarządowe w szczególności te skupiające ludzi doświadczających ubóstwa oraz udzielające im wsparcia do wprowadzania i rozwijania idei partycypacji w swojej działalności. Ludzie doświadczający ubóstwa, również jako „podopieczni”, odbiorcy usług” czy „klienci” muszą mieć bezpieczną przestrzeń do wyrażenia swojego doświadczenia, opinii wobec zarządów i dyrektorów organizacji o świadczonej przez nich pomocy.
3. Wzywamy polskich decydentów, osoby odpowiedzialne za kształt polityki społecznej wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym do liczenia się w codziennej pracy ze zdaniem ludzi doświadczających ubóstwa: klientów pomocy społecznej, beneficjentów organizacji pozarządowych, mieszkańców schronisk i noclegowni dla bezdomnych i wszystkich innych ludzi bezpośrednio dotkniętych problemem biedy i wykluczenia społecznego. Wzywamy do wysłuchania naszego głosu i realizacji postulatów, które z niego wypływają. Wzywamy do opracowania przy naszym udziale konkretnego i realnie wprowadzanego w życie programu zapobiegania ubóstwu i bezdomności oraz opracowanie standardów jakie muszą spełniać instytucje i organizacje zajmujące się wsparciem osób ubogich i bezdomnych.
4. Wzywamy decydentów z poziomu Unii Europejskiej do mobilizowania polskiego rządu do wprowadzania w życie zobowiązań wynikających z regulacji Unii Europejskiej (min. rezolucje Parlamentu Europejskiego w sprawie likwidacji bezdomności).

Pobierz pełny Raport Polskiej delegacji z 11 Europejskich Spotkań w 2012
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij