Konsultacje RPO WM 2014-2020 – uwagi KMPS

5 marca 2014

Misja wzięła udział w konsultacjach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20. Skoncentrowaliśmy się na wprowadzeniu do programu możliwości realizacji programów mieszkalnictwa wspieranego na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach mieszkaniowych ujętych w Europejskiej Typologii Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS, wzorowanych np. na Programie Mieszkań Treningowych KMPS oraz innych pomysłach na wspieranie wychodzenia z bezdomności w oparciu o mieszkalnictwo (housing led) min. agencjach najmu społecznego i „Najpierw mieszkanie”. Staraliśmy się zwrócić uwagę zarówno na potrzebę inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową (brak mieszkań) oraz  instrumenty miękkie w postaci usług społecznych w tym obszarze. Zasugerowaliśmy objęciem informatyzacją również organizacji pozarządowych – nie tylko instytucji administracji publicznej – co wydaje nam się ważne dla realizacji postulatu polityki społecznej opartej o wiedzę. Formułując uwagi kierowaliśmy się zarówno wiedzą i doświadczeniem we wdrażaniu zaproponowanych rozwiązań, jak i europejskimi rekomendacjami dotyczącymi bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego, inwestycji społecznych oraz polityki opartej o wiedzę.

Przedstawiony do konsultacji dokument nie zawierał żadnego odniesienia do zjawiska bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego na Mazowszu, co należy uznać za jego ogromną słabość. Na terenie województwa skala problemu jest największa w kraju, podejmowane są także innowacyjne działania na rzecz rozwiązania problemu min. wokół standardu gromadzenia danych biwm oraz seminariów interesariuszy bezdomności. Mamy nadzieję, że zgłoszone przez Misję uwagi pozwolą poprawić to niedociągnięcie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi uwagami: UWAGI KMPS RPO MAZOWSZE marzec 2014., które przekazaliśmy do MCPS na adres konsultacje.rpo@mazovia.pl w dniu 5 marca 2014 roku.

Strona konsultacji RPO WM wraz z konsultowanym dokumentem
Możesz wesprzeć nas wpłacając dowolną kwotę na poniższe konto:

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

Ul. Poniatowskiego 14, 05-092 Łomianki-Buraków

X ODDZ. PKO BP S.A. WARSZAWA

NR. KONTA 25 1020 1013 0000 0702 0003 2474

kod (BIC) SWIFT dla przelewów zagranicznych: BPKOPLPW

Wpłaty darowizn rozliczane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 
Darowizna na rzecz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
Kwota: PLN

Wpłacając ofiarę pieniężną na konto Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej możliwe jest jej odliczenie od podstawy opodatkowania jako darowiznę na działalność charytatywno – opiekuńczą, dokonaną stosownie do postanowień artykułu 55 ustęp 7 ustawy z 17 maja 1989r., o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.89.29.154 z późn. zm.).

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij