Pytania o bezdomność do kandydatów na Prezydenta Warszawy i do Rady Warszawy

6 listopada 2014

W kwestionariuszach kierowanych do osób starających się o wybór do Rady Warszawy i na urząd Prezydenta Warszawy przygotowanych przez Stowarzyszenie 61, we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ekspertami, pojawiły się dwa pytania dotyczące miejskiej polityki wobec bezdomności. W m.st. Warszawa polityka społeczna wobec bezdomności jest zadaniem ogólnomiejskim, stąd pytań zabrakło w kwestionariuszu do kandydatów w dzielnicach.

Niniejszym zwracamy się do wszystkich kandydatów z prośbą o wypełnienie kwestionariuszy, w szczególności udzielenia odpowiedzi na pytania związane z bezdomnością. Pytania brzmią następująco:

W Warszawie każdej doby w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych nocuje średnio ok. 1350 osób. Blisko 500 osób przebywa w pustostanach, na działkach, na ulicach, w parkach i innych miejscach niemieszkalnych, również podczas mrozu. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom? (proszę wybrać jedną odpowiedź):

A. Obecny system pomocy społecznej w Warszawie nie radzi sobie z problemem bezdomności – należy wprowadzić niezbędne reformy.

B. Wyjście z bezdomności powinno zależeć od indywidualnych wysiłków osób bezdomnych – funkcjonujący system pomocy społecznej wobec osób bezdomnych w Warszawie jest wystarczający.

Jednym ze sposobów wspomagania wychodzenia z bezdomności  są programy oparte na samodzielnym mieszkaniu. W Warszawie osoby bezdomne mają do dyspozycji 50 miejsc w  tzw. mieszkaniach treningowych. Czy tego typu rozwiązania Pani/Pana zdaniem powinny być (prosimy wybrać jedną odpowiedź):

A. Realizowane przez miejskie ośrodki pomocy społecznej

B. Finansowane przez miasto, ale zlecane organizacjom zajmującym się pomocą bezdomnym.

C. Finansowane przez miasto, ale zlecane podmiotom prywatnym

D. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie

E. Inne. Jakie:

W uzupełnieniu do pytania drugiego dodajemy, że żaden z warszawskich programów mieszkań treningowych/wspieranych/chronionych adresowanych do osób w sytuacji bezdomności nie zapewnia samodzielnych mieszkań.

Pełne kwestionariusze można pobrać ze strony Stowarzyszenia 61

Stowarzyszenie 61 jest niezależną, apartyjną organizacją pozarządową, która stawia sobie za cel dostarczanie obywatelom informacji o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne. Przed każdymi wyborami kieruje do kandydatów kwestionariusze zawierające zestaw pytań o ich kompetencje, poglądy i cele strategiczne. Celem jest budowanie szerokiej bazy merytorycznych informacji o kandydatach, która pozwala obywatelom podejmować świadome decyzje wyborcze.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij