Sprawozdanie z działalności KMPS z 2017r.

23 lipca 2018

PENSJONAT SOCJALNY „ŚW. ŁAZARZ” 2017

Pobyty i odmowy

W 2017 roku w Pensjonacie zarejestrowano 348 pobytów. Na przestrzeni całego roku odmówiono pobytu 944 razy.

Źródło dochodu

W ciągu roku 106 osób podjęło legalne zatrudnienie, tj. mniej więcej 8-9 osób miesięcznie, a dalej około 3 osoby tygodniowo.  Osób które utrzymywało się z zasiłku stałego z OPS było 29. Osób z dochodem z ZUS tj. emeryturą/rentą było 17.

Niepełnosprawność

W schronisku w ciągu roku przebywały 62 osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i 41 osób z problemami psychicznymi.

 

W Pensjonacie w ciągu roku odnotowano 348 pobytów, formy opuszczenia placówki:

Dom Pomocy Społecznej 2 osoby
Dom rodzinny 3 osoby
Inna placówka dla osób bezdomnych (w tym mieszkania treningowe) 49 osób
Lokal socjalny / komunalny 1 osoba
Wynajęte mieszkanie / mieszkanie ze znajomymi 17 osób
Praca z kwaterą 2 osoby
Inne – hospicjum / zakład karny 6 osób
Brak informacji 181 osób

 

Świadczenia

 • Wyrobienie dowodu osobistego – 48
 • Pomoc w uzyskaniu stopnia niepełnosprawności – 22
 • Pomoc w uzyskaniu pomocy finansowej i niefinansowej z OPS – 90
 • Kontakt z usługami prawnymi – 72
 • Kontakt ze służbą zdrowia – 214
 • Zmotywowanie do podjęcia leczenia odwykowego – 29
 • Wsparcie psychologa – 230 konsultacji
 • Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – 9
 • Pomoc w uzyskaniu niezbędnych badań do podjęcia zatrudnienia – 12
 • Ponadto udzielano pożyczek pieniężnych na wykonanie zdjęć do dowodu osobistego, zakup leków, karty miejskiej, wykonanie badań lekarskich.
 • Umożliwiamy karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego oraz wykonywanie prac społecznie użytecznych.
 • Pomagamy w organizacji pogrzebów naszych zmarłych podopiecznych oraz byłych mieszkańców Pensjonatu.
 • Pomoc w podjęciu działań zmierzających do rozłożenia na raty zadłużenia alimentacyjnego / bankowego, innego.
 • Wsparcie w postaci paczki żywnościowej i higienicznej dla osób przebywających w szpitalach, na terapii, w zakładach karnych.
 • Pomoc w rozliczeniu PIT
 • Wydawanie odzieży i obuwia, oraz paczek żywnościowych mieszkańcom i innym osobom potrzebującym.
 • Organizowanie wyjść kulturalnych m.in. do kina czy filharmonii.
 • Nawiązano wiele kontaktów z takimi instytucjami jak : Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Zasobów Lokalowych, Urząd Stanu Cywilnego, Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, Centrum Pomocy Rodzinie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundusz Alimentacyjny, szpitale i przychodnie, Inspekcja Pracy, warszawskie organizacje wspierające osoby w kryzysie bezdomności, Sądy w tym kuratorzy, komornicy, wierzyciele w tym firmy windykacyjne, Bezpłatne punkty porad prawnych, Biuro porad obywatelskich, Policja, Straż miejska i wieloma innymi.

 

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „PIĘKNE MIEJSCE”

W 2017 roku Spółdzielnia Socjalna „Piękne Miejsce” działała głównie w obszarze usług porządkowych, remontowych i cateringowych. Działalność ta pozwoliła zatrudnić na podstawie umowy o pracę 4 osoby oraz kilkadziesiąt osób na podstawie umów cywilno prawnych. Wszystkie zatrudnione osoby są podopiecznymi Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Przychody Spółdzielni Socjalnej „Piękne Miejsce” przekroczyły w 2017 roku kwotę 260 000 zł i zapewniają stabilną finansowo działalność oraz zwiększenie w roku 2018 poziomu zatrudnienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

 

MIESZKANIA TRENINGOWE

Pobyty i odmowy

W 2017 roku  na mieszkaniach treningowych  mieszkało 58 osób z czego 49 osób bez powtórzeń.  Na przestrzeni całego roku odmówiono pobytu na mieszkaniu 16 osobom ze względu na: nie zakwalifikowanie się do projektu (za wysoki dochód/ za niski dochód, brak możliwości udokumentowanie pobytu w Warszawie), brak miejsc.

Źródło dochodu

Praca ze składką ZUS 55 osób, 3 osoby korzystające ze świadczeń ZUS

(emerytura).

Lokale komunalne

6 osób w ciągu 2017 roku usamodzielniło się,  otrzymując lokal komunalny.

Formy pomocy udzielne przy współpracy z mieszkańcem:

Wyrobienie  dowodów osobistych, pomoc w uzyskaniu stopnia niepełnosprawności, pomoc w uzyskaniu pomocy finansowej i niefinansowej z OPS (zasiłki celowe), kontakt z usługami prawnymi, kontakt ze służbą zdrowia, zmotywowanie do podjęcia leczenia, zmotywowanie do kontynuacji leczenia odwykowego, wsparcie psychologa, pomoc w złożeniu wniosku o upadłość konsumencką (3 osoby złożyły wniosek i 3 osoby otrzymały upadłość konsumencką), pomoc w podjęciu działań zmierzających do rozłożenia na raty zadłużenia alimentacyjnego / bankowego, innego, wsparcie w postaci paczki żywnościowej i higienicznej, pomoc w wyposażaniu mieszkań, pomoc w rozliczeniu PIT, organizowanie wyjść kulturalnych m.in. do kina czy filharmonii.

Nawiązanie kontaktów instytucjami, min.:

Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Zasobów Lokalowych, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, Urząd Stanu Cywilnego, Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundusz Alimentacyjny, szpitale i przychodnie, Inspekcja Pracy, warszawskie organizacje wspierające osoby w kryzysie bezdomności, sądy w tym kuratorzy, komornicy, wierzyciele w tym firmy windykacyjne, bezpłatne punkty porad prawnych, biuro porad obywatelskich, policja, straż miejska

 

STREETWORKING

W 2017 roku objęto pomocą streetworkera w dzielnicach Ursus, Włochy, Ochota: 130 osób (w tym 15 kobiet), 41 osób w zarejestrowanych lokalizacjach, 7 osób zmarło (z potwierdzonych informacji), 5 osobom udało się znaleźć miejsce w schronisku przy ul. Traktorzystów 26. Streetworker odwiedził zidentyfikowane miejsca 467 razy, udzielił pomocy w formie paczki żywnościowej 53 razy, 13 razy streetworker pomagał w szpitalu, w przychodni, w urzędzie.

W okresie zimowym wzmożono ilość patroli, udało się namówić i przyjąć 49 osób dodatkowych do schroniska przy ul. Traktorzystów 26.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij