Polityka społeczna

rzecznictwo duze

Misja zgodnie ze swoim statutem stara się wpływać na kształt polityki społecznej wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego konsekwentnie budując Program Rzecznictwa. Punktem wyjścia są dla nas wartości, którymi kierujemy się we wszystkich działaniach: poszanowanie godności człowieka, profesjonalizm oraz partycypacja. W 2012 roku przyjęliśmy Strategię Rzecznictwa inspirowaną wzorami międzynarodowymi, w szczególności brytyjskimi i amerykańskimi. Rzecznictwo KMPS oparte jest o trzy filary: wiedzy, współpracy i przejrzystości. Bliski jest nam postulat polityki opartej o dowody oraz koncept swobodnego dostępu do informacji publicznej jako podstawy dialogu obywatelskiego. Dowody zdobywamy prowadząc badania, udostępniamy publikując wyniki oraz zabiegamy o wprowadzenie w życie właściwych rozwiązań uczestnicząc w spotkaniach i zabierając głos w sprawach, które uznajemy za ważne.

Filary Rzecznictwa KMPS:

Wiedza (badania, raporty, ekspertyzy): Podstawą dla tworzenia polityki społecznej musi być wiedza, rzetelna znajomość zjawiska społecznego, w kształtowaniu realiów którego KMPS chce uczestniczyć. Zabiegając o zmianę, musimy mieć do tego podstawę w wiedzy. Misja prowadzi badania nad różnymi wymiarami bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego w sferach związanych z kierunkami działania i celami organizacji. Stosujemy zasadę „nie marnowania” informacji, które i tak zdobywamy udzielając wsparcia – prowadzimy bazę danych biwm. Staramy się prowadzić badania oparte o konkretne dane w przeciwieństwie do badań li tylko podsumowujących opinie różnego rodzaju ekspertów.
W dziale “Wiedza” znajdują się analizy i raporty z badań prowadzonych przez KMPS i tych, które wydają się nam ważne i ciekawe.

Współpraca (sieci, platformy, fora): Bezdomność i wykluczenie mieszkaniowe to zjawisko, którego okiełznanie wymaga zaangażowania wielu instytucji działających w ramach różnych sektorów i różnych sfer problemowych. Ich współpraca jest warunkiem koniecznym dla jakiejkolwiek zmiany w polityce społecznej. Dlatego KMPS stara się budować współpracę z interesariuszami problemu. Współpraca materializuje się zarówno poprzez uczestnictwo w federacjach i platformach jak i mniej sformalizowanych sieciach bazujących na więziach między ludźmi, dla których ważne są podobne wartości i misja. Nie wchodzimy jednak we współpracę tylko po to aby wzmocnić się instytucjonalnie.
W dziale “Współpraca” znajdują się linki do wszystkich platform, sieci i forów współpracy, w których uczestniczymy.

Przejrzystość (stanowiska, notatki ze spotkań): Działania i postulaty Misji względem kształtu polityki społecznej wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego są jawne. Stanowiska przedstawiane decydentom są dostępne każdemu obywatelowi za pośrednictwem strony internetowej. Zabiegi Misji o wprowadzenie zmiany są realizowane przede wszystkim na forum platform współpracy i porozumień instytucji, podczas konferencji i oficjalnych spotkań. Przejrzystość jest priorytetem, którego nie wyprzedza konieczność zachowania „dobrych stosunków” z kluczowymi decydentami. W dziale “Przejrzystość” znajdziecie stanowiska KMPS oraz relacje z wydarzeń i spotkań w których uczestniczyliśmy zabiegając o zmiany i nie tylko.

Pobierz: Strategia Rzecznictwa KMPS: wiedza, współpraca, przejrzystość 
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij